Immersja językowa – skuteczna metoda nauki języków obcych.
Immersja językowa czyli zanurzenie w języku.
Metoda ta opiera się na wykorzystywaniu języka obcego nie tylko podczas zajęć, ale też w życiu codziennym. Jej głównym założeniem jest więc otaczanie się językiem. W Ameryce Północnej, Azji i niektórych krajach w Europie stosuje się ją od ponad 40 lat.
Nauka angielskiego w ten sposób charakteryzuje się wysoką efektywnością. Immersja to przyswajanie języka w żywej formie – bez zapamiętywania pojedynczych słówek czy struktur gramatycznych. Takie podejście ma ogromne znaczenie dla całościowego zrozumienia języka. Długotrwałe słuchanie i mówienie po angielsku angażuje kilka zmysłów jednocześnie. Z czasem nauka przychodzi coraz szybciej i łatwiej. Zapamiętywanie wyrażeń, zwrotów gramatycznych następuje intuicyjnie, ponieważ nie są wyrwane z kontekstu.
Nauka tą metodą :
- przełamuje barierę komunikacyjną
- poprawia płynność mówienia
- poszerza zasób słownictwa
- poprawia rozumienie
- powoduje, że zaczynamy posługiwać się żywym językiem, a nie książkowymi formułami
- poprawia wymowę
- poszerza wiedzę o kulturze i zwyczajach różnych krajów anglojęzycznych
- nabywa pewność siebie w kontaktach z osobami anglojęzycznymi
Niestety, nauka angielskiego w tradycyjny sposób jest żmudna i monotonna. Dlatego właśnie immersja językowa staje się coraz popularniejsza. Obcowanie z językiem na co dzień, przez wiele godzin, w formie rozmów na rozmaite tematy, a także w formie swobodnych kontaktów wręcz popycha nas do szybszego zapamiętywania i w naturalny sposób posługiwania się językiem obcym.
„Otaczać się” językiem możemy na dwa sposoby:
- Wyjechać za granicę, gdzie będziemy posługiwać się wyłącznie językiem obcym.
- Intensywne konwersacje z native speakerem, który porozumiewa się wyłącznie w języku obcym.
Metoda immersji sprawdza się wyśmienicie podczas przełamania strachu w komunikowaniu się. W dobie Internetu znalezienie native speakerów języka, z którymi moglibyśmy rozmawiać, jest proste jak nigdy wcześniej.
W spotkaniach z native speakerem Sam nie czujesz kiedy się uczysz.
Kiedy tak zaczniemy postrzegać naukę, język obcy to nie będą wyłącznie zajęcia, po prostu przeniknie on do naszego życia codziennego.
A stąd już tylko krok do sukcesu.
- Dla kogo immersja językowa?
Immersję językową można stosować w każdym wieku. W poszczególnych grupach wiekowych immersja językowa może wyglądać inaczej.
- Immersja językowa w domu?
Tak, jak najbardziej.
Możemy zanurzyć się w języku poprzez oglądanie filmów, słuchanie piosenek i podcastów, czytanie książek w ich oryginalnym języku, spotkania on-line z osobami mówiącymi wyłącznie w obcym języku.
Dzięki immersji językowej nauka może stać się o wiele bardziej przyjemna i intuicyjna. Łączenie jej z czasem wolnym i rozrywką pomoże nam utrzymać wysoką motywację. W końcu na naukę języka bardzo dobrze wpływają pozytywne emocje. Język obcy przestanie się kojarzyć z przykrym obowiązkiem, a stanie się wyczekiwaną przyjemnością.
Najlepszym sposobem na naukę języka jest zanurzenie się w nim.