Ale ja nie chcę!
My, rodzice, staramy się jak możemy aby wyposażyć swoje dziecko w umiejętności i kompetencje, które pomogą mu lepiej żyć. Posyłamy swoje pociechy na przeróżne zajęcia, które rozwijają ich potencjał fizyczny i umysłowy. Nauka języków obcych jest już wręcz wpisana w dzieciństwo. Ale musimy zdawać sobie sprawę, że każde zajęcia na które uczęszcza nasze dziecko, po pierwsze – powinno mu sprawiać przyjemność i po drugie – dziecko powinno wiedzieć, po co jest na tych zajęciach.
Niestety dla małych dzieci racjonalne argumenty, po co powinno uczestniczyć w zajęciach, np.: języka angielskiego nic nie znaczą i bardzo często nasze dziecko wybierze inną aktywność a my usłyszymy : Ale ja nie chcę!
Aby uniknąć takiej sytuacji, powinniśmy przede wszystkim: Pokazać dziecku, że nauka języka to frajda!
Najlepiej jest jak już od najmłodszych lat dziecko ma styczność z językiem angielskim.
& Wykorzystajcie wspólne chwile na połączenie rozrywki z nauką języka – zaopatrzcie się w pomoce dla dzieci: fiszki, dwustronne karty obrazkowe z angielskimi słówkami , które można wykorzystać w wielu zabawach i grach, np. Domino, Memory, Piotruś.
& Moda na „rękodzieło” nie mija. Całe regały w bibliotekach i księgarniach zapełnione są poradnikami, jak własnoręcznie: uszyć, wydziergać, wystrugać, sklecić i pomalować. Hasło „zrób to sam” dla rodziców może nie jest tak atrakcyjne ale dla dzieci jak najbardziej. Można wykonać atrakcyjne pomoce z angielskiego i przy okazji tej zabawy nauczyć się kilku słówek.
Od pewnego czasu modne stały się lapbook.
Co to jest lapbook? Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia.
Podpowiedzi na lapbook jest sporo na yotubie.
- & Jeśli Twoja pociecha aktualnie nie widzi świata poza postaciami z najnowszego hitu Disneya – wykorzystaj ich wizerunek na przykład do ćwiczenia przymiotników czy słownictwa związanego z częściami ciała (wystarczy wydrukować zdjęcie ulubionego bohatera i wspólnie je opisać). To Ty wiesz najlepiej, co lubi Twoje dziecko – wykorzystaj tę wiedzę, sprytnie łącząc jego zainteresowania z nauką języka.
- & Dzieci popełniają błędy – także te językowe. Warto nauczyć się korygować je w taki sposób, aby dziecka nie onieśmielać i nie obniżać jego poczucia własnej wartości. Istotne jest, by dziecko nabrało pewności i odwagi do posługiwania się językiem obcym.
- & Warto chwalić, doceniać i dopingować, a unikać negatywnych uwag.
Bo to właśnie wykształcenie pozytywnych skojarzeń związanych z językiem obcym zaprocentuje w przyszłości tym, że młody człowiek sam będzie czuł potrzebę uczenia się języków i nikt nie będzie musiał go do tego szczególnie zachęcać.